Co to znaczy crush?

Co to znaczy crush? Jakie jest dokładnie znaczenie tego słowa? I w jakich okolicznościach można go używać? Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to wyraz obcego pochodzenia. Często stosowany jest jednak przez osoby mówiące po polsku, najczęściej przez młodzież. Okazuje się przy tym, że dla niektórych jego znaczenie wciąż pozostaje tajemnicą. Z całą pewnością warto więc dowiedzieć się, co oznacza. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Crush – co to znaczy?

Słowo CRUSH to określenie osoby, która nam się podoba, w której jesteśmy zakochani czy zauroczeni itp. Możemy więc nazwać tak kogoś, kto jest obiektem naszej fascynacji, sympatii etc.
Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, przy czym rodzaj wyróżnia się zwykle zaimkiem oraz odmianą (moja crush, mój crush, mojej crush, mojego crusha). Można się również spotkać z jego spolszczonym zapisem krasz, zgodnym z wymową angielskiego słowa.

Wyraz CRUSH to bowiem słowo pochodzące z języka angielskiego. W dosłownym tłumaczeniu oznacza: tłok, ścisk, zmiażdżenie, a także zadurzenie, zauroczenie, miłość - jeśli występuje jako rzeczownik. W roli czasownika (to crush) oznacza zaś: skruszyć, zgnieść, rozbić, miażdżyć.

Crush – znaczenie i pochodzenie słowa

Słowo CRUSH funkcjonuje, jak już zresztą powyżej wspomniano, jako określenie osoby, do której żywimy jakieś uczucie, która nam się podoba, jest przedmiotem naszych westchnień, w której się podkochujemy. Zdecydowanie najczęściej używane jest przez ludzi młodych. Młodzież zwykle stosuje je w odniesieniu do osób z bliskiego otoczenia. Warto przy tym wspomnieć, że CRUSH nierzadko nazywa również uczucie nieodwzajemnione.

To jednak nie wszystko. Może się bowiem także zdarzyć, że spotkamy się z określeniem CELEBRITY CRUSH. To wyrażenie oznacza natomiast nieznaną bezpośrednio, a przy tym sławną osobę (gwiazdę, celebrytę, to np. znana piosenkarka albo piosenkarz, aktor czy aktorka, sportowiec lub sportsmenka itp.), która jest obiektem czyjchś westchnień.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast