Co to znaczy empuzjon?

Co to znaczy empuzjon? Jakie jest dokładne znaczenie tego słowa? Skąd pochodzi i co nazywa? Trudno ukryć, że wyraz brzmi dość obco i tajemniczo. Z całą pewnością wyda się jednak znajomy miłośnikom literatury i osobom śledzącym nowości wydawnicze. Dla szerokiego grona jego znaczenie pozostaje przy tym zagadką. Warto więc dowiedzieć się, co słowo za sobą kryje. Poniżej wyjaśniamy i rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Empuzjon – co to znaczy?

Słowo EMPUZJON pochodzi od wyrazu empuza. Występuje w tytule powieści znanej polskiej pisarki Olgi Tokarczuk. Tak dokładnie brzmi tytuł jej najnowszej książki, wydanej w czerwcu 2022 roku.
Rzeczownik empuza pojawia się natomiast w mitologii greckiej. W języku starożytnej Grecji oznacza zaś występującą w wierzeniach ludowych żeńską zjawę czy też czarownicę. Tym samym słowo EMPUZJON można zdefiniować jako miejsce zamieszkałe przez zjawy i czarownice.

Książka Olgi Tokarczuk zawiera również podtytuł „Horror przyrodoleczniczy", który w tym kontekście wydaje się dość zrozumiały i uzasadniony. Przy okazji warto wspomnieć, że powieść „Empuzjon” jest pierwszą książką pisarki po otrzymaniu przez nią Literackiej Nagrody Nobla. To prestiżowe wyróżnienie artystka otrzymała w 2018 roku „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Empuzjon – znaczenie i pochodzenie słowa

Jak już powyżej wspomniano, tajemniczy wyraz EMPUZJON pochodzi od słowa empuza i oznacza przestrzeń zamieszkałą przez zjawy i czarownicę. Tak brzmi tytuł ostatniej książki Olgi Tokarczuk.

Warto także wspomnieć, że akcja powieści noblistki rozgrywa się na początku XX wieku w uzdrowisku Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku). Rozpoczyna się dokładnie jesienią 1913 roku, kiedy to do sanatorium dla gruźlików przybywa student ze Lwowa Mieczysław Wojnicz z nadzieją na wyzdrowienie. Całość przedstawia niezwykle losy pensjonariuszy. W kontekście fabuły trudno przy tym ukryć podobieństwa do klasycznej powieści Tomasza Manna pt. "Czarodziejska góra", które zresztą wcale nie są przypadkowe.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast