Co to znaczy essa?

Co to znaczy essa? Jaka jest dokładna definicja tego słowa? I czy w ogóle taka istnieje? Ten często słyszany dziś zwrot cieszy się ostatnio ogromną popularnością, zwłaszcza wśród młodzieży. Warto więc wiedzieć, co konkretnie oznacza i w jakich okolicznościach jest używany.

Essa – co to znaczy?

Wyraz „essa” ma następujące znaczenia:

Przykłady użycia:
Zaliczyłem polski, essa!
Wreszcie dojeżdżamy, essa!
Essa! Mamy gola!

Ogólnie rzecz biorąc, „essa” to wyraz radości. Warto jednak zwrócić uwagę, że słowo jest dość pojemne znaczeniowo. Przy czym najczęściej służy do ekspresji pozytywnych uczuć czy emocji. W tym kontekście nie mają też większego znaczenia okoliczności – słowo może być używane niemal przy każdej okazji, nie jest też zarezerwowane dla szczególnych osiągnięć czy wyjątkowych zdarzeń albo sytuacji.

Wyraz „essa” stosowany jest przede wszystkim przez młodzież. Pochodzi z piosenek polskiego rapera o pseudonimie Wini. Swoją popularność zawdzięcza jednak przede wszystkim rozpowszechnieniu za pośrednictwem aplikacji TikTok.

Essa – Młodzieżowe Słowo Roku

Warto również wiedzieć, że w 2022 roku słowo „essa” zwyciężyło w Plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku, organizowanym przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Co ciekawe, wyraz zgłaszany był do konkursu już wcześniej, i to dwukrotnie – w 2018 oraz 2021 roku. Wówczas nie zajął jednak żadnego miejsca na podium.

Wspomniany plebiscyt, organizowany od 2016 roku, to natomiast przedsięwzięcie, którego celem jest promocja języka polskiego wśród młodzieży. Z roku na rok cieszy się zresztą coraz większą popularnością.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast