Co to znaczy habibi?

Co to znaczy habibi? Kogo można tak nazwać? I do kogo wypada się w ten sposób zwrócić? Okazuje się, że w ostatnim czasie słowo to zyskuje coraz większą popularność. Jego znaczenie wciąż pozostaje jednak nieznane dla wielu osób. Trudno przy tym nie przyznać, że już samo jego brzmienie jest dość egzotyczne. Warto więc dowiedzieć się, co dokładnie oznacza.

Habibi – co to znaczy?

Znaczenie słowa „habibi” jest następujące:

Słowo pochodzi z języka arabskiego. Jest to zwrot używany w stosunku do osób płci męskiej. Zazwyczaj służy wyrażeniu miłosnych uczuć. Jego żeńskim odpowiednikiem jest słowo „habibti” – w ten sposób można zwrócić się do kobiety. Wynika to natomiast z samej natury języka arabskiego, który rozróżnia płci.

Przykłady użycia:
Mój habibi jest nie tylko szalenie przystojny, ale również bardzo inteligenty.
Habibi, uwielbiam cię.

Warto przy tym wiedzieć, że określenie „habibi” używane jest nie tylko w kontekście romantycznych relacji. Słowo pada często również w stosunku do innych bliskich osób, np. siostry czy brata albo przyjaciela. Co więcej, „habibi” nierzadko pełni funkcję pozdrowienia przyjaciół i znajomych. Jest też odpowiednikiem polskich zwrotów „mój drogi/kochany” wykorzystywanych np. we wstępie listu.

Habibi – pochodzenie słowa

Habibi” jest – jak już wspomniano powyżej – słowem pochodzącym z języka arabskiego. Jest to arabskie określenie stosowane w zwrotach kierowanych do mężczyzn. Zwykle używane jest przez kobiety.
Może być przy tym zastanawiające, dlaczego słowo – z tak przecież odległej od naszej sfery kulturowej – stało się popularne również w kręgach europejskich. Określenie, pierwotnie używane wyłącznie przez arabskie kobiety, można bowiem coraz częściej usłyszeć także w naszym kraju. Stało się tak prawdopodobnie za sprawą kultury popularnej. Określenie „habibi” bardzo często występuje bowiem w arabskich piosenkach o miłości. Co więcej, można je usłyszeć w niemal wszystkich arabskich utworach miłosnych.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast