Co to znaczy hakuna matata?

Co to znaczy hakuna matata? Jakie jest dokładne znaczenie tego dość zagadkowego zwrotu? I kiedy możemy go użyć? Trudno przy tym ukryć, że choć samo wyrażenie brzmi dość tajemniczo, to nie jest zupełnie obce. Z całą pewnością mnóstwo osób wielokrotnie je słyszało. Co więcej, wielu z nas na pewno kojarzy te słowa ze znaną bajką dla dzieci. Warto więc dowiedzieć się w końcu, co konkretnie oznaczają i w jakich okolicznościach mogą zostać użyte.

Hakuna matata – co to znaczy?

Znaczenie zwrotu HAKUNA MATATA jest następujące:
nie martw się, bez obaw.

Wyrażenia HAKUNA MATATA używamy więc jako powiedzenia o pozytywnym wydźwięku. Może być zastosowane jako rada czy sugestia o powyżej przywołanym znaczeniu, a także swego rodzaju pocieszenie, pokrzepienie czy otucha. Niekiedy oznacza również zapewnienie, że nic złego się nie dzieje i wszystko jest w porządku. Co więcej, zwrot HAKUNA MATATA może być wykorzystywany także jako okrzyk radości.

Hakuna matata – znaczenie i pochodzenie wyrażenia

Kiedy już wiemy, co dokładnie oznacza wyrażenie HAKUNA MATATA, warto również dowiedzieć się, skąd w ogóle pochodzą te tajemnicze słowa i kto stoi za ich popularnością.

Słowa HAKUNA MATATA sławę zyskały dzięki historii małego lwa, który skradł serca ludzi niemal na całym świecie. Z całą pewnością wiele osób kojarzy film pt. „Król Lew”. To animowana produkcja ze studia Walta Disneya. Premiera bajki miała miejsce w 1994 roku. Jej fabuła skupia się zaś na losach lwa o imieniu Simba. Wyrażenie pojawia się tam w piosence Timona i Pumby – to dwójka przyjaciół, surykarka i guziec, którzy ratują Simbę przed śmiercią.

Same słowa HAKUNA MATATA nie powstały jednak na potrzeby wspomnianego filmu animowanego. Wyrażenie pochodzi bowiem z języka Suahlili. Stosowane jest przez ludność Afryki Wschodniej i Środkowej.
Warto przy okazji wspomnieć, że w 2003 roku wytwórnia Walta Disneya zastrzegła motto bohaterów „Króla Lwa” znakiem towarowym. W niektórych kręgach wydarzenie to wywołało sporo zamieszania.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast