Co to znaczy IMAO? Jakie ma znaczenie ten zagadkowy skrót i w jakich okolicznościach można go stosować? Nietrudno zauważyć, że wyrażenie dość często pojawia się w internetowych dyskusjach i komentarzach pisanych przez użytkowników sieci. Okazuje się jednak, że nie wszyscy wiedzą, jakie treści ze sobą niesie. Warto więc dowiedzieć się, co dokładnie oznacza i kiedy wypada go użyć.
IMAO – co to znaczy?
Wyrażenie IMAO to skrót od angielskich słów „In my arrogant opinion”, co po polsku oznacza dosłownie „w mojej aroganckiej opinii” czy też „moim aroganckim zdaniem”.
Zwrot ten często stosowany jest więc w celu zasygnalizowania wyrażenia swojej opinii czy też zaprezentowania swojego stanowiska w jakiejś sprawie. Jest to wyrażenie charakterystyczne dla komunikacji internetowej. Pozwala na wtrącenie w rozmowę swojego zdania na poruszany temat. Co więcej, nie jest zwyczajnym przedstawieniem opinii – chodzi bowiem o wzmocnienie wypowiedzi, nadanie jej szorstkości, zaznaczenie wyjątkowej szczerości i bezpośredniości.
Nietrudno też zauważyć, że polskie dosłowne tłumaczenie brzmi mało naturalnie. Stosowanie tego skrótu – podobnie jak innych – wynika także z powszechnej obecnie tendencji do maksymalnego skrócenia wypowiedzi.
Co oznacza skrót IMAO i kiedy można używać tego wyrażenia?
Jak powyżej wspomniano, skrót IMAO – tłumaczony dosłownie – oznacza „moim aroganckim zdaniem”. Połączenie liter IMAO najczęściej spotyka się w sieci. Na tę literową zbitkę można się więc natknąć w różnego rodzaju internetowych dyskusjach i komentarzach. Skrót często używany jest w mediach społecznościowych, komunikatorach internetowych, na czatach i forach.
Nietrudno przy tym nie dostrzec podobieństwa omawianego skrótu do innych, równie często stosowanych w komunikacji za pośrednictwem sieci. Najbardziej zbliżony zwrot to IMO (ang. „In my opinion”, czyli „Moim zdaniem”), stosowany neutralnie jako wyrażenie własnej opinii. Podobną funkcję pełni też IMHO (ang. „In my humble opinion”, czyli „Moim skromnym zdaniem” lub ang. „In my honest opinion”, czyli „Szczerze mówiąc”) – tu jednak wydźwięk położony jest na grzeczność lub szczerość w wyrażaniu swojego zdania.