Co to znaczy incognito?

Co to znaczy incognito? Jakie jest znaczenie tego słowa? Nietrudno zauważyć, że wyraz ten brzmi dość obco – łatwo się więc domyślić, że pochodzi z innego języka. Nie jest to przy tym słowo zupełnie egzotyczne. Bo też wcale nierzadko można się na nie natknąć, i to w różnych okolicznościach. Tymczasem okazuje się, że nie dla wszystkich znana jest jego dokładna definicja. Z całą pewnością warto więc ją poznać.

Incognito – co to znaczy?

Znaczenia słowa INCOGNITO są następujące:

Przykłady użycia:
Postanowiła zachować swoje incognito.
Przez wiele lat podróżowałam incognito.
W końcu zdecydował się ujawnić jej incognito.
Wypowiedź opublikowała incognito.
W hotelu piosenkarz gościł incognito.

Jak więc widać powyżej, słowo INCOGNITO odnosi się do czegoś niejawnego, ukrytego, tajnego, anonimowego. Warto jednak zauważyć, że wyraz INCOGNITO może odgrywać w języku dwojaką rolę – to zarówno rzeczownik, jak i przysłówek (anonimowość/anonimowo). W wypowiedzi może więc pełnić różne funkcje – jest to jednak wyraz nieodmienny, co oznacza, że zawsze występuje w tej samej formie. Zasadniczo chodzi przy tym o ukrywanie tożsamości, nieujawnianie swojego prawdziwego nazwiska, zachowanie anonimowości.

Incognito – znaczenie i pochodzenie słowa

Wyraz INCOGNITO dotyczy – jak już powyżej wspomniano – czegoś tajnego, skrytego, anonimowego. To inaczej: skrycie, niejawnie, tajnie, konspiracyjnie, bez rozgłosu itd. Samo słowo pochodzi z łaciny (łac. incōgnitus – nieznany).

Wyraz INCOGNITO stosowany jest na określenie osoby, która w pewnych okolicznościach chce zachować anonimowość, pozostać nierozpoznana, ukryć swoją tożsamość. Słowo znajduje zastosowanie w różnych okolicznościach. Często osoby znane, popularne czy z jakichś względów ważne pozostają INCOGNITO. Innym razem na dyskrecji zależy również osobom nieśmiałym czy też z jakichś powodów wolącym pozostać nierozpoznanym. Przy okazji warto zauważyć, że w popularnych przeglądarkach istnieje tryb o tej samej nazwie, który zapewnia prywatność i anonimowość podczas korzystania sieci – odwiedzane strony nie zapisują się bowiem w historii urządzenia.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast