Co to znaczy introwertyk?

Co to znaczy introwertyk? Jakie jest konkretnie znaczenie tego słowa? Kogo możemy w ten sposób określić? Czy jest to określenie obraźliwe czy neutralne? Z całą pewnością zetknęliśmy się z nim nie raz. Czasem można przecież usłyszeć, że ktoś w ten sposób nazywa drugiego człowieka. Okazuje się jednak, że wiele osób nie zna dokładnej definicji tego słowa. Warto więc ją poznać i dowiedzieć się, co dokładnie oznacza przywołany wyraz. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Introwertyk – co to znaczy?

Znaczenie słowa INTROWERTYK jest następujące:
to osoba skłonna do introwersji, skupiona na własnym świecie wewnętrznym, niezainteresowana światem zewnętrznym.

Przykłady użycia:
Był skromnym i małomównym introwertykiem.
Introwertyk lubi spokój i samotność, nie znosi tłumów.
Nie jest łatwo być introwertykiem.

INTROWERTYK to więc osoba o określonych cechach osobowości. Określenie to pasuje do osób o skłonnościach do zamykania się w sobie, niechętnie nawiązujących relacje z innymi. Tak nazywa się ludzi, którzy bardziej koncentrują się na własnych przeżyciach, emocjach i odczuciach niż na świecie zewnętrznym. Takie osoby są bardziej zainteresowane własnym życiem wewnętrznym niż kontaktem z innymi ludźmi i otaczającym ich światem.

Introwertyk – znaczenie i pochodzenie słowa

INTROWERTYK to więc osoba zamknięta w sobie, skupiona na swoich przeżyciach, niezbyt zainteresowana rzeczywistością zewnętrzną. Warto też wiedzieć, że przeciwieństwem osoby o introwertycznej osobowości jest ekstrawertyk. To zaś osoba o cechach charakterystycznych dla ekstrawersji – otwarta na otaczającą rzeczywistość, łatwo nawiązująca kontakty z innymi ludźmi, bezpośrednio wyrażająca swoje myśli i uczucia.

Sam wyraz INTROWERTYK pochodzi natomiast z łaciny. Łacińskie słowo intro oznacza do środka, do wewnątrz, a łacińskie versio to obracanie, zwrot.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast