Co to znaczy koszerne?

Co to znaczy koszerne? Jakie jest dokładne znaczenie tego słowa? Co określa i kiedy można je stosować? Z całą pewnością nie brzmi zupełnie obco. Okazuje się jednak, że wiele osób ma kłopot z podaniem jego precyzyjnej definicji. Niewątpliwie warto więc dowiedzieć się, co konkretnie oznacza. Poniżej wyjaśniamy.

Koszerne – co to znaczy?

Znaczenie słowa KOSZERNE jest następujące:
zgodne z zasadami i przepisami obowiązującymi w prawie religii żydowskiej, dotyczącymi czystości przedmiotów użytkowych, pokarmów i czynności związanych z przygotowaniem posiłków i życiem codziennym.

Przykłady użycia:
Nasza restauracja serwuje wyłącznie koszerne dania.
Kupił koszerne mięso i wino.
Przy rynku otworzono sklep koszerny.
Szkoda, że w naszym mieście nie ma koszernej restauracji.

Słowa KOSZERNE używa się więc wtedy, kiedy chodzi o coś zgodnego z judaistycznymi przepisami dotyczącymi rytualnej czystości przedmiotów, pokarmów, naczyń. To inaczej: nadające się do użytku lub spożycia zgodnie z religijnymi przepisami żydowskimi.

Prawo religii żydowskiej wskazuje bowiem, jakie produkty są dozwolone i określa warunki ich produkcji oraz sposoby spożywania. Przykładowo zabrania się jedzenia wieprzowiny, łączenia mięsa z artykułami mlecznymi czy też zachowanie określonej przerwy między posiłkami. Koszerna żywność sprzedawana w sklepach powinna zaś posiadać tzw. certyfikat koszerności. Warto przy tym wiedzieć, że judaizm ma wiele odłamów, które różnią się między sobą m.in. podejściem do koszerności – jedne z nich są bardzo ortodoksyjne i zasadnicze, inne nieco bardziej liberalne.

Koszerne – pochodzenie słowa i jego synonimy

Samo słowo KOSZERNE pochodzi z języka jidysz i hebrajskiego – hebr. kasher oznacza „odpowiedni, właściwy, zgodny z prawem”, zaś jidysz kosher to „rytualnie czysty”. KOSZERNE to przymiotnik, którego podstawową formą jest forma „koszerny”. Niekiedy można spotkać się także ze słowem „koszer” – w języku polskim pełni ono funkcję zarówno przymiotnika (oznacza to samo, co „koszerny”), jak i rzeczownika (oznacza wtedy ogół przepisów i zasad określających warunki zachowania rytualnej czystości).

Zobacz również - co znaczy

Quantcast