Co to znaczy kys?

Co to znaczy kys? Jakie jest znaczenie tej zbitki liter? Czego skrót dotyczy i co komunikuje? Kiedy się go stosuje? Nietrudno domyślić się, że poszczególne litery muszą coś znaczyć i razem tworzyć jakąś sensowną całość. Wyrażenie znane jest zapewne wielu internautom, bo też używane jest głównie w sieci. Dla wielu osób jest jednak zagadką. Z całą pewnością warto więc je poznać. Poniżej wyjaśniamy, co oznacza.

Kys – co to znaczy?

Połączenie liter KYS to skrót od angielskich słów kill yourself, co dosłownie tłumaczy się jako zabij się.

Warto przy tym wiedzieć, że zwykle nie chodzi o literalne znaczenie wyrażenia. To traktowane jest bowiem niedosłownie. Niekiedy używa się go nawet jako po prostu żartobliwego zwrotu. Innym razem ma wydźwięk ironiczny lub obraźliwy. Oznacza tyle co zamknij się, odczep się, ogarnij się. Zazwyczaj wykorzystywane jest w celu zakończenia rozmowy, ucięcia dyskusji. Nierzadko stanowi reakcję na żenujące zachowanie czy słowa. Najczęściej używane jest przez graczy – pojawia się więc w grach, a także w serwisie YouTube oraz na forach i w komunikatorach internetowych.

Co więcej, niekiedy można się spotkać również z innym rozwinięciem powyższych słów – KYS może oznaczać więc także keep yourself safe, czyli uważaj na siebie. W takiej formie występuje również w języku angielskim.

Kys – znaczenie zwrotu i kontrowersje

Z całą pewnością warto też wiedzieć, że w 2023 roku wyrażenie KYS zostało zgłoszone do udziału w wyborach na Młodzieżowe Słowo Roku. Plebiscyt ten to cykliczne przedsięwzięcie organizowane od 2016 roku przez Wydawnictwo Naukowe PWN, mające na celu wyłonienie najciekawszych słów i wyrażeń używanych przez młodzież.

Zwrot KYS znalazł się nawet w finałowej dwudziestce. Co ciekawe, organizator plebiscytu ostatecznie zadecydował o usunięciu wyrażenia z uwagi na liczne zgłoszenia i komentarze w mediach społecznościowych wyrażające negatywne nastawienie do jego treści i przekazu. Dla niektórych osób jego definicja nie jest bowiem jednoznaczna i w dosłownej interpretacji może być bardzo szkodliwa.

Warto więc jeszcze raz wyraźnie podkreślić, że w slangu młodzieżowym wyrażenie KYS nie występuje jako jawna namowa do popełnienia samobójstwa.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast