Co to znaczy LGBT?

Co to znaczy LGBT? Jakie jest dokładne znaczenie tego zestawu liter? Czy to skrót? Jakie jest jego rozwinięcie? Co komunikuje i kiedy się go używa? Z całą pewnością można stwierdzić, że nie brzmi zupełnie obco. Powyżej przywołane literowe połączenie pojawia się przecież dość często w przestrzeni publicznej. Zwłaszcza w ostatnim czasie. Tymczasem wiele osób wciąż nie wie, co konkretnie oznacza. Niewątpliwie warto więc się tego dowiedzieć. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

LGBT – co to znaczy?

LGBT to skrót od angielskich słów lesbian, gay, bisexual, transgender, co tłumaczy się jako „lesbijka”, „gej”, „biseksualny” oraz „transpłciowy”.

Wyrażenie LGBT określa osoby nieheteronormatywne, czyli te, które nie utożsamiają się z powszechnie występującą orientacją heteroseksualną. Termin odnosi się więc do osób, które identyfikują się jako lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe – chodzi o osoby homoseksualne (czujące pociąg do osób tej samej płci), biseksualne (czujące pociąg zarówno do osób płci własnej, jak i przeciwnej) oraz transpłciowe (nieidentyfikujące się z własną płcią).

Pojęcie narodziło się w Stanach Zjednoczonych, już zresztą dość dawno, bo jego historia sięga korzeniami do lat 60. XX wieku. Szerszą popularność zyskało jednak dopiero w latach 90.

LGBT – pochodzenie skrótu i jego warianty

Niewątpliwie warto też wiedzieć, że powyżej przywołany skrót LGBT ma również swoje rozszerzone warianty, coraz bardziej zresztą rozpowszechnione. Powstają w celu stworzenia szerszych i tak naprawdę otwartych kategorii, które będą w stanie objąć całe spektrum orientacji seksualnych i tożsamości płciowych.

Są to następujące skróty: LGBTQ (litera Q dotyczy osób, które identyfikują się jako queer), LGBTI (litera I oznacza interpłciowość), LGBTIQ (litery I oraz Q oznaczają – tak jak powyżej – osoby queer i interpłciowe) oraz LGBT+ (znak + oznacza włączenie osób, których tożsamość płciowa i orientacja seksualna wykraczają poza powyższe kategorie).

Zobacz również - co znaczy

Quantcast