Co to znaczy namaste? Jakie jest dokładne znaczenie tego słowa? Co nazywa i kiedy można je stosować? Trudno ukryć, że określenie brzmi dość obco, a może nawet tajemniczo. Z całą pewnością niewiele osób jest w stanie podać jego precyzyjną definicję. Tymczasem okazuje się, że wyrażenie to ma bardzo długą historią i tradycję. Niewątpliwie znane jest też miłośnikom jogi i wielbicielom kultury indyjskiej. Warto więc dowiedzieć się, co konkretnie oznacza. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Namaste – co to znaczy?
NAMASTE to słowo wywodzące się z sanskrytu. Dosłownie oznacza „Pokłon tobie”, „Kłaniam się tobie”. Wyrażenie składa się przy tym z dwóch członów – namas znaczy „pochylać się, ukłonić/pozdrowienia, pokłony”, natomiast cząstkę te tłumaczy się jako „ty”, „tobie”, „ciebie”. To tradycyjne indyjskie przywitanie, pożegnanie, pozdrowienie. Jest zresztą bardzo stare – stosuje się je od tysięcy lat.
Warto przy tym zaznaczyć, że NAMASTE stanowi przede wszystkim wyraz szacunku – jest szczególnym sposobem witania się z drugą osobą. Zawiera w sobie również przeświadczenie o istnieniu pierwiastka boskości w innym człowieku i jest tego wyrazem – bez względu na status społeczny, pochodzenie, wyznanie, cechy fizyczne czy psychiczne itd. To okazanie komuś życzliwości i zapewnienie o dobrych intencjach. Wyrażenie akcentuje bliskość i jej wagę w relacji z drugim. Jest wyrazem pokoju, harmonii, wyższości ducha, a także pokory czy wdzięczności. Towarzyszy mu określony gest, którego znaczenie często określa się jako metafizyczne.
Z całą pewnością warto także wspomnieć, że NAMASTE to najbardziej znany zwrot właściwy dla indyjskiej kultury – jest zresztą jej integralnym elementem, stanowi też nieodłączną część praktyki jogi – obecnie nieobcy również kulturze zachodniej.
Namaste – pochodzenie słowa, towarzyszący gest
Słowo NAMASTE wywodzi się z Indii i jest – jak już powyżej wspomniano – pełnym szacunku sposobem witania się czy żegnania się kimś. To forma okazania szacunku i życzliwości. Z całą pewnością warto też wiedzieć, że towarzyszący wypowiadaniu słowa gest polega na połączeniu dłoni na wysokości serca (przed klatką piersiową) z palcami skierowanymi ku górze (podobnie jak do modlitwy) i wykonaniu niewielkiego ukłonu głowy w stronę rozmówcy. Gest ten ma zresztą swoją nazwę – to tzw. mudra anjali.