Co to znaczy npc?

Co to znaczy npc? Jakie jest dokładnie znaczenie tego zagadkowego skrótu? I w jakich okolicznościach się go używa? W ostatnim czasie na to dziwne połączenie liter można się nie raz natknąć w sieci. Tymczasem okazuje się, że dla wielu osób jego znaczenie wciąż pozostaje tajemnicą. Z całą pewnością warto więc dowiedzieć się, co skrót konkretnie oznacza i kiedy można go stosować.

Npc – co to znaczy?

NPC to skrót od angielskich słów „non-player character, non-playable character”.

Skrótu NPC często używa się na określenie niczym niewyróżniającej się osoby, zwykłej, zwyczajnej. Nazwać można tak kogoś, kto zachowuje się i ubiera jak inni, nie wyróżnia się z tłumu, lubi i robi to, co większość. W slangu to często określenie osoby biernej, nieangażującej się.

Nie jest to jednak jedyne znaczenie przywołanego skrótu. Mianem NPC nierzadko określa się również osobę, która zachowuje się dziwnie i działa w sposób mechaniczny – taka samo jak postać z gry wideo. Przywołanie gier nie jest tu zresztą przypadkowe.

Npc – znaczenie i pochodzenie skrótu

Teraz kiedy już wiemy, co oznacza NPC i kogo możemy w ten sposób określić, warto również dowiedzieć się, skąd ten zagadkowy skrót się w ogóle wziął. Jak wspomniano powyżej, jest to skrót od angielskich słów „non-player character” – określenie to pochodzi z fabularnych gier i nazywa postać sterowaną przez komputer, a nie gracza, który nie ma wpływu na jej zachowanie.

Warto też wiedzieć, że NPC dało początek ciekawemu zjawisku – chodzi o krótkie filmiki pojawiające się w mediach społecznościowych. Są to nagrania, których twórcy zachowują się jak postacie z gry – zachowują się podobnie do nich, poruszają się w charakterystyczny sposób, wykonują dziwne, mechaniczne ruchy i gesty. Filmiki oznaczone hasztagiem NPC to już prawdziwy fenomen w sieci.

Nie zaszkodzi również wspomnieć, że NPC w 2022 roku zostało zgłoszono do udziału w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku. Określenie nie zostało wprawdzie zwycięzcą, to jednak zajęło jedno z czołowych miejsc.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast