Co to znaczy ocb? Jakie jest znaczenie tego skrótu? Co komunikuje to dość tajemnicze – przynajmniej dla niektórych – połączenie liter? Kiedy się go używa? Z całą pewnością nie jest obce ludziom młodym. Okazuje się jednak, że dla wielu osób pozostaje zagadką. Niewątpliwie warto się więc dowiedzieć, co konkretnie oznacza.
OCB – co to znaczy?
Połączenie liter OCB to skrót od polskich słów „o co biega”.
Przykłady użycia:
Uczyłem się do tego egzaminu dniami i nocami, ale go nie zdałem, nie wiem ocb.
Wiesz może, ocb w tym wszystkim?
Minęła mnie bez słowa, nie wiem ocb.
Zwrot OCB stanowi więc formę pytania. Wyraża też pewne wątpliwości. Stosowany jest, kiedy nie wiemy, co się stało, w jaki sposób do tego doszło, jakie są przyczyny danej sytuacji czy stanu rzeczy, a także powody czyjegoś zachowania. To inaczej „o co chodzi” albo „co się dzieje”. Jest to wyrażenie charakterystyczne dla slangu, właściwe nieoficjalnej odmianie języka, używane przede wszystkim przez młodzież. Często można się na nie natknąć w sieci.
Niewątpliwie warto jednak wiedzieć, że powyższe wyjaśnienia nie wyczerpują całkowicie znaczenia literowego połączenia OCB. Poniżej przedstawiamy jeszcze jedno jego znaczenie.
OCB – informacje o skrócie
OCB to – jak już powyżej wspomniano – skrót od słów składających się na wyrażenie „o co biega”, będącego rodzajem pytania. To jednak nie wszystko, ponieważ przywołane literowe połączenie jest również nazwą znanej marki akcesoriów do palenia. Mowa przy tym o kultowej francuskiej marce i firmie będącej niekwestionowanym liderem w branży tytoniowej z prawie 200-letnią tradycją. W tym kontekście chodzi głównie o produkcję tzw. bletek, czyli bibułek wykorzystywanych do robienia skrętów, jointów itp., które wytwarzane są z naturalnego, lnianego papieru z dodatkiem gumy arabskiej. To zresztą najbardziej rozpoznawalny produkt marki, z którego francuskie przedsiębiorstwo zasłynęło.
Warto także wiedzieć, że litery OCB nie znalazły się w nazwie marki przypadkowo – stanowią bowiem skrót, który nawiązuje do historii firmy. Litera „O” jest pierwszą literą nazwy rzeki Odet, przy której powstała pierwsza fabryka papieru założona przez trzech braci Bollore, twórców firmy. Litera „C” to natomiast nazwa miejscowości, gdzie otworzono drugą fabrykę papieru. Z kolei litera „B” nawiązuje do nazwiska rodziny Bollore.