Co to znaczy persona non grata?

Co to znaczy persona non grata? Jakie jest dokładne znaczenie tego zwrotu? Wprawdzie już na pierwszy rzut oka widać, że jest to wyrażenie obcego pochodzenia, to jednak trudno powiedzieć, żeby było nam zupełnie obce. Z całą pewnością wiele osób słyszało je przecież chociaż raz w życiu. Pozostaje pytanie, czy każdy na pewno zna jego właściwą definicję. Warto więc dowiedzieć się, co konkretnie oznacza. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Persona non grata – co to znaczy?

PERSONA NON GRATA to osoba niemile widziana, niepożądana. Ktoś, kogo obecność w danym środowisku budzi zastrzeżenia.

Przykłady użycia:
Była traktowana jako persona non grata przez większość z nich.
W tym towarzystwie szybko stał się persona non grata.
Dowiedział się, że jest persona non grata i musiał natychmiast opuścić Francję.

Co więcej, definicja powyższego wyrażenia nie ogranicza się do wskazanego znaczenia. Mianem PERSONA NON GRATA określało się pierwotnie również przedstawiciela dyplomatycznego, którego obecność na terytorium państwa przyjmującego stała się niepożądana. To osoba, która otrzymywała nakaz opuszczenia terenu kraju goszczącego wydany przez jego władze.

Persona non grata – znaczenie i pochodzenie

PERSONA NON GRATA to więc – jak już wskazano powyżej – osoba, której obecność w danym środowisku jest uznawana za niepożądaną. To ktoś niemile widziany. W pewnych okolicznościach taką osobę nazywa się również intruzem lub nieproszonym gościem. Można kogoś uznać lub uważać za PERSONA NON GRATA. Albo postrzegać w taki sposób. Samemu też można stać się kimś, kogo towarzystwo nie cieszy, jest niepożądane. Samo wyrażenie, jak zresztą wiele innych obecnych w polszczyźnie, pochodzi z łaciny. Oznacza dosłownie "osoba niemiła".

Warto także wspomnieć, że jest to fraza nieodmienna, co oznacza, że nie odmienia się i zawsze występuje w tej samej formie (nie powiemy więc np. być uznanym za personę non grata, ale być uznanym za persona non grata).

Zobacz również - co znaczy

Quantcast