Co to znaczy rel?

Co to znaczy rel? Jakie jest dokładnie znaczenie tego dość zagadkowego słowa? Skąd się wzięło? I kiedy można go używać? Natknąć się na nie można przede wszystkim w rozmowach młodzieży. Stąd też wiele osób nie wie, co oznacza i czego może dotyczyć. Z całą pewnością warto więc poznać jego znaczenie. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Rel – co to znaczy?

Słowo REL oznacza: mam tak samo, czuję tak samo, zgadzam się z tobą itp.

Przykłady użycia:
– Ten film był mega, mógłbym go w kółko oglądać.
Rel, to prawda.

– Nie lubię takich sytuacji, stresują mnie.
Rel. Doskonale wiem, co czujesz.

Wyrażenie REL służy więc potwierdzeniu tego, co mówił przedmówca. Wykorzystywane jest w sytuacjach, kiedy chcemy zgodzić się z czyjąś opinią, utożsamić z zachowaniem drugiej osoby. Oznacza coś, co można odnieść do swojej sytuacji lub doświadczenia czy też coś, z czym chcemy się po prostu zgodzić. Stosowane jest przede wszystkim przez osoby młode.

Rel – znaczenie i pochodzenie słowa

Zwrot REL pochodzi z języka angielskiego, jest skrótem angielskiego słowa relatable, które oznacza mniej więcej to samo co jego skrócona wersja.

Warto również wiedzieć, że wyrażenie REL w 2022 roku zostało zgłoszone do udziału w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku. Wprawdzie nie zajęło miejsca na podium, to jednak znalazło się w finałowej dwudziestce, co niewątpliwie świadczy o jego popularności wśród osób młodych. Konkurowało z takimi słowami jak odklejka, cringe, betoniarz czy onuca. Zwycięzcą konkursu zostało natomiast słowo essa, obecnie już zresztą kultowe. Wspomniany plebiscyt to zaś przedsięwzięcie organizowane corocznie przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Ma na celu wyłonienie najciekawszych słów używanych przez młodzież, a także refleksję nad zmianami zachodzącymi w języku.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast