Co to znaczy RIP?

Co to znaczy RIP? Jakie jest dokładne znaczenie tego tajemniczego skrótu? W jakich okolicznościach się go używa? I co kryje się pod tymi zagadkowymi literami? Na samo ich połączenie można się przecież nie raz natknąć, ostatnio zwłaszcza w sieci, ale nie tylko. Z całą pewnością warto więc dowiedzieć się, co konkretnie oznacza powyżej przywołany skrót i kiedy można oraz wypada go zastosować. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

RIP – co to znaczy?

Znaczenie skrótu RIP jest następujące:
niech spoczywa w pokoju/spoczywaj w pokoju.

Skrótu RIP używa się zazwyczaj jako reakcji na wiadomość o czyjejś śmierci. Obecnie często można się natknąć na niego w sieci. Użytkownicy internetu zwykle wykorzystują bowiem zwrot RIP w komentarzach i dyskusjach jako odzew na informację o czyimś odejściu. W takim kontekście jest to najczęściej wyraz szacunku i pamięci.
Warto przy tym wiedzieć, że skrót RIP jest również nierzadko umieszczany na nagrobkach, a także w treści nekrologów itp. To zresztą zwrot spotykany nie tylko w Polsce.

RIP – znaczenie i pochodzenie

Kiedy wiemy już, co dokładnie oznacza RIP, niewątpliwie warto również dowiedzieć się, skąd omawiany skrót pochodzi. Okazuje się bowiem, że niewiele osób zna jego dokładne znaczenie i pochodzenie. Co więcej, często nie wiedzą tego nawet ci regularnie go używający.

RIP to skrót od łacińskich słów requiescat in pace, co po polsku oznacza dosłownie niech spoczywa w pokoju/spoczywaj w pokoju (w liczbie mnogiej requiescant in paceniech spoczywają w pokoju). Niekiedy można się jednak spotkać z jego innym rozwinięciem – RIP jako skrót od angielskich słów rest in peace o tym samym co powyżej znaczeniu.

Należy też wspomnieć, że dopuszczalna jest zarówno pisownia RIP (czyli bez kropek), jak i R.I.P. (czyli z kropkami po każdym skróconym wyrazie). Dlatego też nie powinno nas dziwić, jeśli spotkamy się z dwoma wersjami zapisu. Warto przy tym wiedzieć, że oba warianty są poprawne.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast