Co to znaczy spam?

Co to znaczy spam? Jakie jest dokładne znaczenie tego słowa? Termin ten jest z całą pewnością dobrze znany użytkownikom internetu. Niejeden z nich zetknął się bowiem nie raz z tego rodzaju treściami. Okazuje się przy tym, że niewiele osób jest w stanie podać precyzyjną definicję tego pojęcia. To zaś ma bardzo ciekawą historię, którą jednak mało kto zna. Niewątpliwie warto więc dowiedzieć się, co dokładnie znaczy spam i jakie jest pochodzenie tego wyrazu.

Spam – co to znaczy?

Definicja słowa SPAM jest następująca:
niechciana/niepożądana wiadomość elektroniczna.

Przykłady użycia:
Sprawdziłam pocztę, ale prawie połowa wiadomości to spam.
Padłam ofiarą spamu.
Szukam skutecznej ochrony przed spamem.

Słowem SPAM nazywamy więc niepożądaną informację otrzymaną za pośrednictwem poczty elektronicznej (a także SMS-ów i komunikatorów internetowych). To zwykle treści reklamowe i promocyjne, wysyłane masowo do wielu odbiorców, którzy nie wyrazili zgody na ich otrzymywanie. Trudno się więc dziwić, że wiadomości tego rodzaju najczęściej irytują i przeszkadzają, a niekiedy bywają nawet niebezpieczne (mogą zawierać wirusy, a także oznaczać ryzyko wykradzenia danych). Obecnie część tego typu treści automatycznie trafia do specjalnych folderów.

Spam – znaczenie i pochodzenie słowa

SPAM to – jak już powyżej wspomniano – niepożądane treści rozsyłane drogą elektroniczną. Co ciekawe, słowo to ma swoje źródło w działalności amerykańskiej firmy, która nie ma jednak zbyt wiele wspólnego z niechcianymi e-mailami czy SMS-ami. Przedsiębiorstwo, o którym mowa, funkcjonowało bowiem w latach 30. XX wieku i zajmowało się produkcją mięsnych konserw. Pierwotnie SPAM było skrótowcem od nazwy sprzedawanej mielonki wieprzowej w puszce (Shoulder Pork and Ham).

Przypuszcza się, że nazwa konserwy została utożsamiona z niechcianymi informacjami za sprawą skeczu Monthy Pythona. Nie jest to wprawdzie stuprocentowo potwierdzona teoria, to jednak zwykle w tym kontekście przywołuje się grupę wikingów śpiewającą „SPAM, SPAM, lovely SPAM, wonderful SPAM”, co zagłuszę rozmowę bohaterów w jednej ze scen brytyjskiego serialu komediowego.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast