Co to znaczy tzn.? Jakie dokładnie znaczenie ma ten skrót? I kiedy możemy go stosować? Nietrudno zauważyć, że przywołane powyżej połączenie liter nie jest zupełnie obce. Co więcej, na omawiany skrót z całą pewnością natykamy się bardzo często. Niewątpliwie każdy z nas kiedyś go zresztą użył. Warto więc wiedzieć, co konkretnie oznacza. Poniżej wyjaśniamy, kiedy używa się skrótu tzn. i czy należy postawić przed nim przecinek.
Tzn. – co to znaczy?
Tzn. to skrót od słów to znaczy.
Przykłady użycia:
Będę godzinę wcześniej, tzn. o drugiej.
Uczyła ich czytać metodą krakowską, tzn. sylabową.
Zjawisko dotyczy przede wszystkim małych dzieci, tzn. dzieci do 4 roku życia.
Niedług przyjdzie Kacper, tzn. syn Marty.
Skrót tzn. stosujemy więc w sytuacjach, kiedy chcemy uzupełnić naszą wypowiedź o jakieś treści. Służy wprowadzeniu informacji przy użyciu innych słów. Używany jest również po wyrazie, który wymaga dopowiedzenia czy wyjaśnienia. Jest to spójnik synonimiczny, czyli wyjaśniający.
Z całą pewnością warto też wiedzieć, że skrót tzn. wymawiamy jako to znaczy – czyli odczytujemy go jako pełne słowa. Skrótowej formy możemy więc użyć wyłącznie na piśmie.
Tzn. – znaczenie i zasady
Tzn. to – jak już powyżej wspomniano – skrót od połączenia wyrazowego to znaczy, który służy wprowadzeniu jakichś informacji do wypowiedzi, a także wyjaśnieniu czy uzupełnieniu treści. Niewątpliwie warto więc wiedzieć, że przed skrótem tzn. stawia się przecinek.
Należy też wspomnieć, że zgodnie z regułami po skrócie tzn. stawia się zawsze kropkę. Podobnie jak po innych podobnych skrótach, np. tj. (to jest), itd. (i tak dalej), itp. (i tym podobne), cdn. (ciąg dalszy nastąpi). Reguluje to zasada mówiąca, że w przypadku skrótów wielowyrazowych, w których drugi lub kolejny człon rozpoczyna się od spółgłoski, stawia się kropkę po całym skrócie. Inaczej rzecz wygląda, jeśli drugi lub kolejny człon skrótu rozpoczyna się od samogłoski – wówczas kropkę stawia się po skrócie każdego wyrazu, np. m.in. (między innymi), p.o. (pełniący obowiązki), p.n.e. (przed naszą erą) itp.