Co to znaczy wyd?

Co to znaczy wyd? Jakie jest dokładne znaczenie tego zagadkowego zwrotu? Co komunikuje i kiedy się go używa? Z całą pewnością wyrażenie nie jest obce aktywnym użytkownikom sieci, zwłaszcza tym z młodszego pokolenia. Na przywołany zwrot natknąć się bowiem można najczęściej w internecie. Okazuje się jednak, że wiele osób nie ma zielonego pojęcia, co oznacza. Warto więc się tego dowiedzieć. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Wyd – co to znaczy?

Połączenie liter WYD to skrót, który pochodzi od angielskich słów What are you doing?. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „Co robisz?”. Stosowany jest również w znaczeniu „Co ty wyprawiasz?”.
Wyrażenie WYD jest charakterystyczne dla komunikacji internetowej – można się z nim spotkać w mediach społecznościowych, na forach i czatach, w komunikatorach. Wykorzystywane jest przede wszystkim przez osoby młode.

Jego skrótowa forma wynika zaś z żywego obecnie trendu do skracania i usprawniania prowadzonych rozmów. Jednocześnie powszechność występowania tego rodzaju zwrotów sprawia, że są ogólnie znane i zrozumiałe – przynajmniej w obrębie danej grupy, np. nastolatków. Jako nośniki treści pozwalają zresztą oszczędzić czas i wysiłek wkładane w nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktu. Są to przy tym wyrażenia typowe dla komunikacji odbywającej się za pośrednictwem internetu.
Warto również pamiętać, żeby nie mylić zwrotu WYD ze skrótem wyd. (z kropką na końcu), który oznacza: wydanie, wydawnictwo, wydawniczy, wydawca.

Wyd – znaczenie, podobne zwroty

Z całą pewnością warto również wiedzieć, że skrótowy zwrot WYD nie jest jedynym skrótem powszechnie stosowanym w sieci. Obecnie w komunikacji internetowej używanie akronimów jest bowiem normą – właściwie na każdym kroku można się natknąć na literowe połączenia o konkretnej treści.

Bardzo podobnym zwrotem do powyższego jest skrót WDYM, który również pochodzi od angielskich słów i też jest formą pytania – chodzi o zdanie What do you mean?, które tłumaczy się jako „Co masz na myśli?”. Internauci często używają także skrótu WBU (ang. What about you? – pol. Co z tobą?), IMO (ang. In my opinion – pol. Moim zdaniem) czy OMG (ang. Oh my God – pol. O mój Boże).

Zobacz również - co znaczy

Quantcast