Co to znaczy xd?

Co to znaczy XD? Jakie ma znaczenie ten zagadkowy znak? Nie dla wszystkich jest zresztą taki szczególnie tajemniczy, ponieważ należy do grupy najczęściej używanych emotikonek w internecie. Okazuje się jednak, że jego znaczenie dla niektórych wciąż nie jest znane. Warto więc dowiedzieć się, co dokładnie oznacza. Poniżej wyjaśniamy także, w jakich sytuacjach można użyć znaku XD.

XD – co to znaczy?

Połączenie liter XD – zapisywane jako XD lub xD – to emotikon oznaczający euforię i radość. Pozwala na wyrażenie rozbawienia i śmiechu (zwykle chodzi o pozytywne emocje). Niekiedy stosowany jest także jako wyraz podziwu czy zdziwienia. Może być używany także jako ekspresja zażenowania. Stanowi więc rodzaj reakcji czy komentarza do czegoś, co wywołało wyżej wymienione emocje.

Znak składa się z dwóch liter, całkiem zresztą nieprzypadkowych, ponieważ każda z nich ma określone znaczenie. Litera „X” symbolizuje zamknięte czy też mocno zaciśnięte oczy. Litera „D” to zaś otwarte ze śmiechu usta. Całość tworzy wyraz śmiejącej się twarzy. Wystarczy zresztą zerknąć na emotikon, żeby to dostrzec.

Warto również wiedzieć, że niekiedy znak XD przyjmuje formę „iks de” – ma przy tym to samo znaczenie. Co więcej, w takiej postaci bywa używany także w świecie realnym poza siecią.

Co znaczy XD i kiedy się go używa?

Znany emotikon XD – jako wyraz radości, śmiechu czy rozbawienia – wykorzystywany jest przede wszystkim w sieci. Bardzo często można więc natknąć się na niego w komunikacji internetowej. Jest używany w mediach społecznościowych, komunikatorach internetowych, na forach i czatach. Stosowany bywa również w rozmowach esemesowych.

Wykorzystywanie emotikona XD w dyskusjach i komentarzach podyktowane jest przede wszystkim tendencją do coraz szybszego komunikowania się. Trudno przecież nie zauważyć, że zastosowanie znaku XD pozwala na zaoszczędzenie czasu i energii, umożliwiając tym samym proste i szybkie wyrażenie radości czy śmiechu. Warto także wiedzieć, że XD zostało zwycięzcą plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku – pierwsze miejsce zajęło w 2017 roku.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast