Co to znaczy xoxo? Jakie dokładnie znaczenie ma to zagadkowe połączenie liter? I w jakich okolicznościach się je stosuje? Bo też nietrudno zauważyć, że ten nietypowy zwrot jest dość często wykorzystywany przez użytkowników sieci. Można się na niego natknąć w e-mailach, na czatach czy mediach społecznościowych. Z całą pewnością warto więc wiedzieć, co konkretnie oznacza. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Xoxo – co to oznacza?
Wyrażenie XOXO oznacza „buziaki, uściski/pocałunki, uściski” (czy też „całuję, ściskam”). Pochodzi od angielskiego zwrotu „hugs and kisses” o znaczeniu podanym powyżej. Stanowi przy tym jego graficzny zapis. Warto więc zapamiętać, że nie jest to typowy skrót – forma XOXO ma odzwierciedlać kształt całujących się i obejmujących osób.
W omawianym wyrażeniu X to kształt ramion (uściski), natomiast O ma przypominać usta ułożone do pocałunku (buziaki). Można przy tym spotkać się również z odwrotną interpretacją powyższych znaków (X jako pocałunek, a O – ramiona obejmujące drugą osobę).
Zwrot XOXO najczęściej pojawia się na końcu rozmowy czy wiadomości – pełni więc rolę pożegnania czy też zakończenia korespondencji albo prowadzonej dyskusji. Stanowi przy tym wyraz sympatii, czułości i bliskości między komunikującymi się osobami. Zastępuje tradycyjne pozdrowienia.
Co znaczy zwrot xoxo i kiedy się go używa?
Wyrażenie XOXO – jak już powyżej wspomniano – oznacza „buziaki, uściski”. Stosowane jest najczęściej w zakończeniu listu, e-maila, sms-a czy innej wiadomości. Można je spotkać również na czatach, a także w mediach społecznościowych.
Niekiedy sądzi się, że wyrażenie XOXO sięga korzeniami aż do średniowiecza. Według tej teorii jego źródłem miał być umieszczany na listach symbol – wówczas na końcu listu rysowano bowiem krzyżyk wyrażający dobre i szczerze intencje jego nadawcy.
Dziś jest to dość często stosowane wyrażenie, wykorzystywane głównie przez ludzi młodych. Jest to przy tym zwrot potoczny, używany w komunikacji nieformalnej. Warto też wiedzieć, że może przybierać rozmaite formy. Poszczególne zapisy mogą różnić się wielkością liter – stąd też spotyka się takie zapisy jak: xoxo, XOXO, XoXo itd.