Co to znaczy zw?

Co to znaczy zw? Jakie jest dokładnie znaczenie tego zagadkowego skrótu? Co komunikuje i kiedy się go używa? To literowe połączenie z całą pewnością nie jest obce użytkownikom sieci – zarówno tym młodszym, jak i nieco starszym. Do dziś jednak nie wszyscy wiedzą, jakie treści przekazuje. Warto więc wiedzieć, co konkretnie oznacza i w jakich okolicznościach można go zastosować. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Zw – co to znaczy?

Skrót ZW pochodzi od pierwszych liter słów zaraz wracam. Zasadniczo oznacza też dosłownie to samo.

Jest to wyrażenie wykorzystywane w komunikacji internetowej – na różnego rodzaju czatach, forach i w komunikatorach. Zwrot komunikuje chwilową przerwę w prowadzonej rozmowie w sieci.

Zwrotu ZW używamy więc, kiedy z jakichś powodów musimy na chwilę przerwać trwającą właśnie konwersację, w której bierzemy udział. Zapowiadamy tym samym naszą krótką nieobecność i sygnalizujemy tymczasowy brak aktywności. Zastosowanie skrótu (tego, a także wielu innych obecnych w komunikacji internetowej) wynika zaś z potrzeby ekonomii języka i oszczędności czasu – wystarczy w końcu wpisać zaledwie dwie literki, żeby zakomunikować dość istotną dla rozmówcy informację.

Warto przy tym wiedzieć, że nie ma też większego znaczenia, w jaki sposób zwrot napiszemy. Dopuszczalna jest więc zarówno pisownia zw (małymi literami), jak i ZW (dużymi literami). Nie istnieją bowiem żadne obowiązujące zasady, które by to regulowały.

Zw – znaczenie i pochodzenie skrótu

Wyrażenie ZW to – jak wspomniano – skrót od słów zaraz wracam. Używa się go w celu zasygnalizowania chwilowej przerwy w prowadzonej właśnie dyskusji. Co ciekawe, jest to jeden z najstarszych skrótów wykorzystywanych przez polskich internautów, który korzeniami sięga do początku XXI wieku. Jego powstanie wiąże się zwykle z bardzo popularnym kiedyś polskim komunikatorem gadu-gadu.

Jednym z dostępnych statusów użytkownika był tam status „Zaraz wracam”, informujący innych użytkowników o chwilowej nieobecności. Stamtąd przeniknął bezpośrednio do rozmów, tyle że w skrótowej formie. Jak widać, pozostał żywy do dziś i wciąż wykorzystywany jest komunikacji internetowej.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast